دکتـر الهـه مهـرمـنش  دکتـری روانشنـاسی سلامــت

اهمیت مشاوره پیش از ازدواج

ازدواج پیوندی عاطفی  جنسی اجتماعی و قانونی میان دو فرد است که با این پیوند خانواده ای شکل میگیرد خانواده هایی به یکدیگر مرتبط می شوند و فرزندانی پا به عرصه ی وجود می گذارند گرچه مفهوم ازدواج تحت تاثیر فرهنگ قرار دارد و از جامعه ای به جامعه ی دیگر فرق می کند اما در همه ی جوامع روابط عاطفی بین فردی و به ویزه رابطه ی جنسی در دل ازدواج قرار دارد.

افراد به دلایل مختلفی ازدواج می کنند عشق و علاقه گرایشات معنوی و مذهبی نیازهای جنسی اقتصادی فشارهای اجتماعی خانوادگی و قانونی و ازدیاد نسل.

دلیل ازدواج هر چه باشد این رسم در بسیاری از جوامع یک سنت پسندیده و نیکو محسوب می شود.

علی رغم اهمیتی که ازدواج در بسیاری از جوامع دارد متاسفانه  در دو دهه اخیر به طور روز افزونی شاهد شکست ازدواج ان هم در سالهای اولیه ازدواج هستیم.

این رقم نه تنها در بسیاری از کشورهای پیشرفته بالاست بلکه در سالهای اخیر گریبان گیر کشورهای در حال توسعه نیز شده است.

و ما شاهد افزایش روز افزون طلاق در این جوامع هستیم.

در این راستا در بسیاری از کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه به برنامه های مشاوره ی پیش از ازدواج به عنوان راهی برای پیشگیری از طلاق توجه شده است.

هدف از انجام مشاوره های پیش از ازدواج بهبود روابط زوجین و پیشگیری از بروز طلاق در اینده است.

نتایج به دست امده از مطالعات مختلف نشان داده اندکه احتمال طلاق در کسانی که مشاوره ی پیش از ازدواج انجام داده اند بسیار پایین است. علاوه بر هدف کاهش طلاق با مشاوره ی پیش از ازدواج افزایش رضایتمندی زناشویی و دوام ازدواج نیز از اهداف مهم مشاوره ی پیش از ازدواج به شمار می رود. مطالعات زیادی نشان داده اند که مشاوره های پیش از ازدواج توسط بهترین مشاور ازدواج نه تنها در دستیابی به هدف پیشگیری از طلاق و جدایی موثر است بلکه به بهبود روابط روابط زناشویی و تقویت صمیمیت و نزدیکی عاطفی زوج ها می انجامد و به همین دلیل مطالعات مختلف ان را موثر گزارش کرده اند.

دکتر الهه مهرمنش

کلینیک تخصصی چشم انداز اینده

گروه مطالب: 

  آدرس مطب  :

 

  خیابان شریعتی - ابتدای خیابان دستگردی(ظفر)،ساختمان پزشکان سبز،پ۷ ،طبقه دوم واحد ۷

  

 

 

   تلفن :۲۲۶۳۹۳۴۱-۰۲۱

   همراه : ۰۹۱۹۵۰۸۹۴۵۶

تهران شریعتی ابتدای خیابان ظفر ساختمان سبز پلاک ۷ طبقه دوم واحد ۲