دکتـر الهـه مهـرمـنش  دکتـری روانشنـاسی سلامــت

نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک همان بیوفیدبک برای مغز است. نوروفیدبک موجب تقویت، آرامش و برقراری تعادل و توان مغز می شود.نام دیگر آن عصب درمانی ،

نوروفیدبک یا EEG بیوفیدبک می باشد.این یک روش درمانی است که با قرار گرفتن گیرنده های حساس بر روی پوست سر، به طور زنده بازخوردی از امواج امواج مغزی در اختیار شخص قرار گذاشته می شود که معمولا به شکل بازی ویدیویی است که با موسیقی یا صدای بیپ همراه است.هدف از به کارگیری این روش کنترل خودآگاه فعالیت های امواج مغزی است.اگر فعالیت مغزی با توجه به نظر درمانگر تغییر پیدا کند،پاداش یا بازخورد مثبتی به فرد داده شده و در غیر این صورت بازخوردی به او داده نمی شود.

 

 

نوروفیدبک چگونه به عنوان یک روش درمانی به کار گرفته می شود؟

در طول دوره ی آموزش تعدادی الکترود حساس بر روی جمجمه و یک یا دو الکترود هم بر روی گوش گذاشته می شود.سپس یک دستگاه الکترونیکی پیشرفته بلافاصله بازخورد صوتی یا دیداری از فعالیت مغزی را ارایه می دهد. الکترودها الگوهای فعالیت الکتریکی را که از مغز صادر می شوند می گیرند، مثل یک پزشک به صدای قلب گوش می دهد.هیچگونه جریان عصبی به مغز وارد نمی شود.

الگوهای امواج مغزی به یک دستگاه کامپیوتر جهت تقویت و ضبط فرستاده می شوند.

 

 

مطالعات انجام شده درباره ی نوروفیدبک:

آقای فرانک دافی استاد مغز و اعصاب کودکان در دانشگاه علوم پزشکی هاروارد در مجله نوار مغز بالینی که در سال ۲۰۰۰ چاپ شده است عنوان می کند که نوروفیدبک باید به عنوان یک روش درمان عمده و اساسی در بسیاری از بیماری هایی که پیچیده و سخت می باشند به کار گرفته می شود.

به عقیده ی ایشان اگر هر روش درمانی بتواند یک چنین کاربرد وسیعی داشته باشد مقبولیت جهانی پیدا کرده و مورد استفاده ی همگان قرار خواهد گرفت.

گروه مطالب: 

  آدرس مطب  :

 

  خیابان شریعتی - ابتدای خیابان دستگردی(ظفر)،ساختمان پزشکان سبز،پ۷ ،طبقه دوم واحد ۷

  

 

 

   تلفن :۲۲۶۳۹۳۴۱-۰۲۱

   همراه : ۰۹۱۹۵۰۸۹۴۵۶

تهران شریعتی ابتدای خیابان ظفر ساختمان سبز پلاک ۷ طبقه دوم واحد ۲