دکتـر الهـه مهـرمـنش  دکتـری روانشنـاسی سلامــت

نوروتراپی

 نوروتراپی چیست؟

نوروتراپی مجموعه ای از روشهای درمانی نوروفیزیولوژیک مبتنی بر تکنیک های اصلاح عملکرد مغز است .این تکنیک ها شامل روش های نوروفیدبک،بیوفیدبک،تحریک الکتریکی فراجمجمه ای (TDCS) و تحریک های مغناطیسی فراجمجمه ای است .

در واقع نوروتراپی مجموعه ای از روش های درمانی غیر تهاجمی با هدف اصلاح عملکرد مغز است .مغز ما فرمانده بلامنازع حیات ذهنی و روانی است .زمانی که دچار اختلالاتی چون نقص توجه ،اضطراب،افسردگی،مشکلات خواب و نقایص شناختی می شویم در واقع مغز ما از عملکرد نرمال خود خارج شده است و این بدکاری مغز مشکلات روانی و ذهنی گفته شده را ایجاد می کند.در واقع این مغز ما است که مضطرب،افسرده،پرخور ،بی توجه ویا تکانشگر می شود.نوروتراپی روش درمانی است که برای بهبود اختلالات ذهنی و روانی و افزایش کارایی ما مستقیم و بی واسطه سراغ خود مغز می رود و با تمرینهای خاص و روشمند ،مغز را از حالت غیر طبیعی به حالت عملکرد طبیعی بر می گرداند.

نوروتراپی به عنوان یک روش درمانی روانشناسی :

روش های درمانی متعددی برای درمان مشکلات روانی ایجاد شده است مانند انواع متدهای رواندرمانی و دارودرمانی . در این روش ها هدف درمانی تغییر شناخت و ذهنیت فرد ،رفتار یا تغییرات بیوشیمیایی مغز است .در نوروتراپی اما هدف اولیه و اصلی اصلاح عملکرد مغز به شیوه ای کاملا طبیعی و غیر تهاجمی است .پیشرفت دانش ما در مورد عملکرد مغز و همچنین پیشرفت روش های تکنولوژیک حوزه پزشکی این هدف را برای ما فراهم آورده است .

نوروتراپی براساس این آموزه علمی بنا نهاده شده است که مغز می تواند تغییر کند.به راستی همچنین است .مغز اندام یادگیرنده وجود انسان است .مغز می تواند تغییر کند و این اصل و اساس تمامی درمان هاست همچنین مغز ما می تواند یاد بگیرد.تغییر ذهنیت و شناخت و یا رفتار به تبع تغییر مغز می تواند اتفاق بیفتد.نوروتراپی به طور مستقیم از طریق فرآیند یادگیری وانعطاف پذیری مغز می تواند در درمان اختلال های روانی وذهنی به ما کمک کند.

موارد درمانی نوروتراپی :

منابع و پژوهش های علمی و همچنین تجارب علمی نشان داده اند که نوروتراپی در درمان افسردگی ،اضطراب،نقص توجه \بیش فعالی ،مشکلات خواب و درد های مزمن می تواند روش درمانی پربازده و بی خطری باشد.

البته موارد ذکر شده همه کاربردهای نوروتراپی نیست ،نوروتراپی همچنین می تواند به انسان هایی با عملکرد نرمال کمک کند تا توانایی های شناختی (توجه ،تمرکز،گوش به زنگی.سرعت پردازش،حافظه کوتاه مدت و بلند مدت )،هیجانی(مدیریت استرس،خودنظارتی،روش های کارآمد خود آرام سازی و...)خود را ارتقا بدهند.احتمالا این خبر هیجان انگیزی برای یک مدیر ،ورزشکار،مدرس و یا یک موسیقیدان خواهد بود.

  آدرس مطب  :

 

  خیابان شریعتی - ابتدای خیابان دستگردی(ظفر)،ساختمان پزشکان سبز،پ۷ ،طبقه دوم واحد ۷

  

 

 

   تلفن :۲۲۶۳۹۳۴۱-۰۲۱

   همراه : ۰۹۱۹۵۰۸۹۴۵۶

تهران شریعتی ابتدای خیابان ظفر ساختمان سبز پلاک ۷ طبقه دوم واحد ۲